Elektronik Sigara Kullanım Rehberi

Elektronik sigaralar hakkında merak ettiğiniz tüm bilgileri sizler için bir araya getirip, elektronik sigara rehberi olarak sunduk. Elektronik sigara almak istiyorsunuz ve hangi modeli, hangi fiyata, hangi aksesuarlar ile alacağınızı bilmiyor iseniz, rehberimize göz atarak detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Sigara bırakma yöntemleri içerisinde en etkili olan elektronik sigara kullanımından tutunda, en iyi model, coil, kaliteli likit seçimi gibi bir çok merak edilenden bahsederek kafanızdaki soru işaretlerini cevaplamaya çalışacağız.

Sigara sağlığa zararlı mı? Ekonomik açıdan rahatlar mıyım? Hangi marka ve modeli tercih etmeliyim ? gibi bir çok soruya kendi deneyimlerimiz ile cevap vererek sizlere en doğru bilgiyi vermeye çalışacağız.

Elektronik Sigara Nedir?

Vape

Sizlere süslü ve karmaşık terimler kullanmadan düz ve yalın şekilde cihazın içinde bulunan dahili veya harici pilden gücünü alarak haznede yer alan likiti buhara çevirmeye yarayan cihazdır sersek doğru bir yalın bir açıklama yapmış oluruz. Sektörde veya kullanıcılar arasında elektronik sigara, e-sigara, e-cig, vape olarak farklı şekilde isimlendirilen bu cihazlar duman görünümlü buhar oluştururlar.

Elektronik sigaralar 5 6 yıl kadar önce sigara boyutunda üretilirken tam ve yeterli performans sunmadığı için daha fazla geliştirilerek farklı modeller ile piyasada yerini almıştır. Son dönemler üstün teknoloji kullanılarak üretilen cihazlara watt ve volt gibi değişik ayar seçenekleri getirilerek kullanım kalitesi en üst boyutlara çıkarılmış oldu.

Elektronik Sigaraya Neden Başlamalıyım?

Elektronik sigaraya şayet sigara kullanıyorsanız mutlaka başlamalısınız? Sigaranın içerisinde yer alan binlerce kanserojen maddenin hiç biri elektronik sigarada yer almaz. Son iki yıldır bilimsel araştırmalar ile birlikte elektronik sigaralara dair umut verici haberler gelmeye devam ediyor. Daha detaylı bilgi için e-sigaraların bilimsel araştırmaları adlı makalemize de göz atabilirsiniz.

Özellikle uzun yıllar sigara ve nikotin bağımlısı olanları bu durumdan kurtulmak isteyenler için en etkili yöntem elektronik sigara cihazlarıdır. Bilimsel araştırmaları merak edenler diğer makalemiz den yararlandı şimdi en çok merak edilen bütçe konusunu ele alalım istedik.

Elektronik Sigara Ekonomik mi?

esigara

Elektronik sigara hem sağlığınız hemde bütçeniz açısından sigaraya göre daha hesaplıdır demek doğru olacaktır. İlerleyen zamanlarda likitlerinizi kendiniz yaptığınız bütçeniz daha fazla rahatlamış olacaktır. Günde bir paket sigara içen biri her ay aynı parayı öderken elektronik sigara cihazına bir kereye mahsus verir bu parayı da sonra coil ve likit masrafınız dan başka bir masraf kalmamış olur.

Elektronik sigara ile sizlerde bütçenizi oldukça fazla rahatlatabilirsiniz. Kullanıcıların bir çoğu ekonomik açıdan çok daha fazla rahatladıklarını dile getirmekteler. Kısaca elektronik sigara daha az maliyetlidir.

Hangi Marka Likit Seçmeliyim?

likitler

Elektronik sigaraya yen başlayan için oldukça merak edilen bir konu olan likit seçimlerinde biraz dikkat etmek gerekiyor. Özellikle premium ve üst kalite likit kullanmayan vaping severlerin bir takım sorunlarla karşılaştıklarını duyduk. Piyasada merdiven altı ve kimyasal oranı çok yüksek likitler çok ucuz fiyatlara satılmaktadır. Ekonomi yaparken sağlığınızdan olmayın.

Elektronik sigara likitleri farklı markalarla piyasada yer almaktadır. Örneğin tütün aromaları, meyve aromaları, pastane aromaları gibi birbirinden farklı likit çeşitleri tamamen kişisel seçimlerle alakalıdır. Tütün aromalarından hoşlanmayanlar meyve aromalarını tercih eder. Bunun için biraz deneme yanılma sürecine girmelisiniz.

Oldukça kaliteli olan ve yabancı marka likitler artık Türkiye’ye kolay şekilde gelmektedir. Güvendiğiniz bir internet sitesinden alışveriş yaparak en iyi tatlara sahip olabilirsiniz. Elektronik sigaraların çalışmasını sağlayan likit çeşitleri için sitemizin ana sayfasındaki kategoriden seçim yapabilirsiniz.

En iyi markalardan olan Cuttwood, One Hit Wonder, Cosmic Fog, King marka elektronik sigara likitler kullanıcılardan tam not almış premium likit markalarıdır. Kullanıcı olarak kalitesinden memnun olduğum markalardır.

Hangi Marka Elektronik Sigara Almalıyım?

Elektronik sigarayı kullanabileceğiniz iki önemli kriter mevcuttur. Elektronik sigara seçimi konusunda mutlaka şu markayı kesin almalısınız demek doğru olmaz. Tavsiye isteyenlere ise kalem modu dışında watt ve volt ayarı yapabileceğiniz modlar satın almak yeterli tatmini sağlayacaktır. Kalem stili elektronik sigara modelleri düşük performanslı olduğu için hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz.

Pek hangi modeli almalıyım diye soranlara watt ayarı yapabileceğiniz bir model tercih etmenizdir. Bu konuda çok iyi elektronik sigara modelleri sitemizde satışta sizleri beklemektedir.

Cihaz seçimlerinizde önemli faktörler göz önüne alınmalıdır. Kaç yıldır sigara kullanıyorsunuz, günde ne kadar içiyorsunuz gibi soruları cihazı alacağınız firmanın müşteri temsilcileri ile paylaşarak sizin için en uygun modeli önermelerini isteyebilirsiniz.

Çok teknolojik bir model arıyorsanız kuşkusuz ilk bakmanız gereken cihaz Vaporesso modelleri olmalıdır. Dünya çapında en eski ve ilk markalardan satın almak istiyorsanız Joyetech ve Eleaf sizler için ürettiği birbirinden kaliteli cihazları ile bekliyor olacak.

Mod şeklindeki cihazlardan daha yoğun buhar ve derin aroma tadını alabilirsiniz. Taşıma açısından avuç içi kavraması bir model sizlere kolaylık sağlayacaktır. internette neredeyse tüm marka ve modellerin videolu açıklamaları bulunuyor. Elektronik sigara yorumcularının videolarını izleyerek de seçim yapabilirsiniz.

Atomizer Tercihimi Nasıl Yapmalıyım?

atomizer

Atomizer tercihi yapmak oldukça önemlidir. Çok kapsamlı bir konudur aslında. Isı ayarlı bir cihaza sahipseniz dilediğiniz atomizeri kullanabilirsiniz. Buhar oranı, aroma tatlarının yoğunluğu, boğaz vurumu gibi bir çok özellik ancak atomizer ile sağlanabilir.

En iyi atomizer şudur demek yanlışolur yine de benim kullandığım ve zevk aldığım atomizerleri sizlerle paylaşayım; Medusa reborn rda, Naitilus, Tvf8 Big Baby,Tvf8 Baby bu konuda likit seçimi gibi biraz deneme yanılma yolu ile en doğru seçime sizleri götürmektedir.

Elektronik Sigarayı Nereden Almalıyım?

Elektronik sigarayı nereden almalıyım oldukça önemli bir sorudur! Öncelikle güvendiğiniz bir internet sitesinden satın almak en doğru seçenektir. Yurt dışı alımlarda sorun ile karşılaştığınızda karşınızda bir muhatabınız olmayacağı için verdiğiniz para da boşa gitmiş olacaktır.

Ülkemizde elektronik sigara satışı konusunda uzun yıllar hizmet veren kaliteli e-ticaret siteleri bulunmaktadır. Aradığınızda sorularınızı yanıtlayacağınız müşteri temsilcileri ile tüm sorunlarınızı çözüme kavuşturmak talar.

Elektronik Sigara Terimleri

Elektronik sigara kullanımını karmaşık hale getiren kısım işte tam burasıdır. Bir çok terime yabancı olduğunuz için elektronik sigara kullanımı zor olabilir. En sık karşılaşacağınız terimleri sizler için hazırladık.

 • Tank nedir: Likit konulan bölüme tank denir
 • Mod nedir: Elektronik sigaraların cihaz kısmına mod ve watt ayarlarının yapıldığı kısıma mod denilir
 • Coil nedir: Tankın içine yerleştirilmiş pamuk ve tel ile sarılmış parçaya denilir. Haftada bir kere değiştirmeniz gereken parçadır
 • RTA nedir: Pamuk ve tel sarımı yapabileceğiniz coiller için almanız gereken tank
 • RDA nedir: Buda bir tank modelidir fakat burada likitin konulacağı bir alan yok likiti damlatarak içmeniz gerekiyor
 • Baterry nedir: Batarya yani cihazın çalışması için gereken pil
 • Starter kit nedir: Elektronik sigara başlangıç modellerinin hepsine verilen genel isim
 • Vaporizer nedir: E-sigarada likiti buhara çeviren bölümün adı
 • Dry Hit nedir: Likit olmadığında yanan atomizer pamuğunu içinize çekme olayına dry hit denilir
 • Dry Burn nedir: Kendi coilinizi yaparken telin pamuksuz ısıtılmasına denilir
 • Vape nedir: Elektronik sigaranın diğer ismidir
 • Vaping nedir: Elektronik sigara içme olayına denir
 • Vapor nedir: Elektronik sigara içen kişiye verilen isim
 • Juice nedir: Yurt dışında likitler juice olarak adlandırılıyor
 • E-Cigar nedir: Elektronik puro
 • Drip Tip nedir: Elektronik sigaraların ağızlık kısmına denilir marpuç demekte doğru olacaktır

Elektronik Sigaramı Hangi Watt ta Kullanmalıyım?

watt

Terimleri öğrendiğinize göre şimdi önemli konulardan biri olan deneyimler bahsederek elektronik sigara kullanmanızı en keyifli hale getirelim. Elektronik sigara kullanımında watt ayarı aroma lezzeti ve buhar yoğunluğu açısından oldukça önemlidir.

Coillerin üzerinde kullanacağınız watt ayarı yazılıdır. Genelde 15 ile 60 watt arası dereceler çokça tercih edilir. Hazır coillerin hepsinde ayrı bir ayar mevcuttur. Bunun için satın aldığınız coilin üzerinde yazar ayarları tercih ederek kaliteli bir içim sağlayabilirsiniz.

Sigara çekimi ve ciğere çekimi nedir?

Elektronik sigara kullanırken en sık duyduğunuz konulardan biridir. Dumanı ilk başta ağzınıza daha sonra ciğerinize çekebiliyorsanız bunun adı sigara çekimidir. Fakat direk nargile tarzında ciğere çekiyorsanız bunun ismine de ciğere çekim adı verilir. Coilin yada atomizerin üzerinde deliklerin ayarlarını görebilirsiniz. Geniş delikli olanlar ciğer dar delikliler ise sigara çekimi içindir.

Bir diğer nokta ise ohm ayarıdır. Ohm direnç birimidir ve elektronik sigara kullanırken tellerin sarım ve kalınlıklarına değişen oranları mevcuttur. Düşük ohm’ler yüksek ısı ve fazla buhar üretimi yaparlar. Yüksek ohm’ler ise daha geç ısındığı için dengeli bir buhar ayarı olacaktır.

Elektronik Sigara Pilleri Patlar mı?

Elektronik sigara kullanıcıların en merak ettikleri konu pilin patlayıp patlamayacağı dır. Bu aksi durumla karşılaşmak ancak kalitesiz ve merdiven altı piller satın alınmamalıdır. Elektronik sigaranızı güvenli bir siteden satın alırken cihazınız için en uyumlu pilini önermelerini istemelisiniz. Dahili pil ile çalışan cihazlardan ziyade pilini ayrı olacak şekilde ürünler tercih etmeniz gereklidir. Kalitesiz, merdiven altı ve düşük güce sahip piller zamanla fazla ısınarak nadir olsa bu durumlara sebep olabilirler.

Özetle elektronik sigara çok detaylı bir konudur ben sizlere en çok merak edilen konuları sizler için deneyimlerimiz ile birlikte sizler için rehber niteliğinde bir yazı hazırladım. Daha fazla sorunuz için iletişim alanından bizlere ulaşarak cevaplamamızı istediğiniz konuları sizler için paylaşmamızı isteyebilirsiniz.