E-Sigaraların Bilimsel Araştırmaları

E-Sigaraların Bilimsel Araştırmaları

Elektronik sigara kullanıcıları olarak hiç bir zaman net bir bilgiye sahip olmadan çok uzun süre beklemek zorunda kaldık. Yapılan bilimsel bir araştırmanın sonucu ise ciğerler üzerinde uzun vadede olumsuz bir surum yaratmadığı ile alakalı.

Elektronik sigara kullananların bir çoğu eski sigara kullanıcısı olduğu için sigaranın yarattığı bir takım zararlar mevcuttur. Bu kişilerde araştırma yapmak doğru olmayacağından daha önce hiç sigara kullanmamış kişiler üzerinde 3.5 yıllık bir araştırma yapmak gerekiyordu.

Böyle birini bulurken oldukça zorlandıklarını ifade etmişlerdir bilim adamları. Çünkü elektronik sigara kullanmanın ana amacı sigaradan kurtulmaktır. Daha önce hiç sigara içmemiş elektronik sigara kontrol grubu oluşturuldu ve araştırma başladı tam 3.5 yıl sürdü.

Bilimsel Araştırma Sorumlusunun Açıklamaları

e-sigara

Bu bilimsel çalışma ciğerler ile ilgili fakat ek olarak kan basıncı, nabız ve kilo durumuna da dikkat edilmiştir. İlk olarak en büyük etkiyi yaşayacağını düşündüğümüz ciğerler üzerinde yoğunlaştık. Bu durumda yapılan araştırmalar sonucunda kan basıncı ve nabızda hiç bir elektronik sigara kullanıcısında olumsuz durumlar gözlemlenmemiştir.

Kronik solunum yolu hastaları sigaradan elektronik sigaraya geçtiklerinde bariz bir rahatlama yaşadıklarını bilimsel araştırmalar ile de kanıtlandı. Fakat sigaradan alınan tüm zararın gelecek riskler altında ne durumda olduğunu kanıtlayan araştırmalar heniz yapılmadı.

Elektronik sigara tütün eğerleri göz önüne alındığında sigaraya oranla daha az zararlı demek doğrudur elektronik sigara için. Çalışmalara katılan elektronik sigara kullanıcıları günde 4 ml likit tüketmiş daha fazla tüketen kişiler için aynı sonuçların söylenmesi yanlış olacaktır. Daha fazla elektronik sigara likit tüketen kullanıcıların aldıkları risklerde daha fazla olacaktır.

Elektronik sigara kullanıcıların sıklıkla duyduğu en büyük sorun olan popcornlung likitlerde yer alan diasetil den kaynaklandığı iddia ediliyor. Bu durumda araştırma sorumlusu prof. çok fazla ve çok uzun vadede alınan diasetilin bu hastalığa neden olduğunu şimdiye kadar hiç bir elektronik sigara kullanıcısı tarafından böyle bir şeye rastlanmadığını da dile getirdi.

Araştırmanın uzmanı ek kaynak ve maddi destek bulabildikleri takdirde daha uzun vadede geniş araştırmalar yapmayı planladıklarını açıkladı. Bu durumda elektronik sigara kullanımı normal seviyelerde tutulması ve likit seçimi konusunda bilinçli davranılması durumunda sağlık açısından sigara ile eş değer tutulan bir zararı görülmemiştir.

Bir yanıt yazın

Sohbeti aç
1
Merhaba, 👋
Nasıl yardımcı olabilirim?
Tüm ürünleri Yurtiçi kargonun kapıda nakit veya kredi kartı seçeneği ile gönderiyoruz. Sipariş öncesi ve sonrası teknik destek veriyoruz. 👍 Güvenle alışveriş yapabilirsiniz 😉